Niecałe pięć lat temu, 25 kwietnia 2015 roku zaczęliśmy przygodę z cyklem Magna Opera Sacra. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, że tamten koncert będzie początkiem całego cyklu. Ale gorące przyjęcie, jakie zgotowała nam wówczas lubuska Publiczność, stało się impulsem do kontynuowania pracy. W programie tego pamiętnego wieczoru znalazło się dzieło znane chyba każdemu melomanowi na świecie – Oratorium Mesjasz Jerzego Fryderyka Handla.
Zaledwie pół roku wcześniej nawiązaliśmy współpracę z Gminą Świdnica, która od początku udziela gościny i wsparcia Lubuskiemu Towarzystwu Kulturalnemu. Powołany wówczas inny cykl koncertów – Lubuszanie in memoriam – jest drugim filarem naszej działalności. Dwa lata temu w Zborze poewangelickim w Letnicy świętowaliśmy 500-lecie Reformacji.
Przygotowywane przez nas projekty z racji na swój charakter mają pewną wspólną cechę, która jest jednocześnie ich zaletą, jak i największą wadą. Otóż wszystkie koncerty, jakie wykonaliśmy w ramach obydwu cyklów były premierami.
Z jednej strony każde wydarzenie jest unikalne, jednorazowe, niepowtarzalne, co daje nam dawkę adrenaliny, od której niebezpiecznie się uzależniamy. Z drugiej strony pytaniem, które zadają w rozmowach słuchacze, muzycy i redaktorzy podczas wywiadów jest niezmiennie to samo: dlaczego tylko raz? Czy nie szkoda tak ogromnego nakładu pracy na jeden raz? Odpowiedź jest prosta: nie! Gdyby było nam szkoda tego trudu, nie podejmowalibyśmy go. Ale… w przypadku dzieł, które mieliśmy szczęście wykonać sprawdza się doskonale niemieckie powiedzenie – “einmal ist keinmal”, czyli raz to wcale. Przestrzeń do odkrycia, wypróbowania nowych rozwiązań czy dopracowania starych jest tak nieskończona, jak nieskończone jest bogactwo tej muzyki.
Ale o to w tym roku, po blisko pięciu latach nieustannych premier proponujemy Państwu pierwsze koncerty, które… premierą nie będą.
Dzięki inicjatywie Wójta Gminy Świdnica, Pana Krzysztofa Stefańskiego, zaprezentujemy bowiem ponownie, tym razem w poewangelickim Zborze w Letnicy Oratorium Mesjasz J. F. Handla! Powrót do dzieła, od którego zaczynaliśmy jest dla nas okazją do sprawdzenia jaką drogę przebyliśmy przez ten czas, w jaki sposób spoglądamy dziś na to Oratorium, które przez te lata “drzemało” w naszej pamięci. Stajemy w zupełnie dla nas nowej i niecodziennej sytuacji powrotu do kompozycji, którą już wykonywaliśmy. Mamy więc możliwość podjęcia przerwanej na te kilka lat pracy – kolejnych prób, eksperymentów i rozwijania naszych wizji tego niezwykłego arcydzieła. Można powiedzieć, że po pięciu latach czas na to najwyższy:)
Zapraszamy zatem Państwa do ponownego spotkania z handlowskim arcydziełem – prosimy o rezerwowanie czasu w ostatni weekend października!
wordpress theme by initheme.com